بازی کردن – نمایش ایران مدیریت مدیریت

بازی کردن – نمایش: ایران مدیریت مدیریت استاد دانشگاه اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی تاب‌آوری پایتخت کشور عزیزمان ایران میانگین است

قائم مقام شرکت پیشگیری و مدیریت بحران شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به ضرورت توجه به مفهوم تاب‌آوری در مدیریت شهری، اوضاع تاب‌آوری پایتخت کشور عزیزمان

تاب‌آوری پایتخت کشور عزیزمان ایران میانگین است

تاب آوری پایتخت کشور عزیزمان ایران میانگین است

عبارات مهم : ایران

قائم مقام شرکت پیشگیری و مدیریت بحران شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به ضرورت توجه به مفهوم تاب آوری در مدیریت شهری، اوضاع تاب آوری پایتخت کشور عزیزمان ایران را میانگین توصیف کرد.

عباس استاد تقی زاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به عوض کردن رویکردهای مدیریت بحران به سمت تاب آوری اظهار کرد: قبلا در زمینه مدیریت بحران تمرکز بر پاسخ بود یعنی منتظر بودیم اتفاقی بیفتد و بعد جهت جمع کردن آن اقدام کنیم بعد از آن رویکرد آمادگی مطرح شد یعنی علاوه بر اینکه بتوانیم اتفاق را مدیریت کنیم باید از قبل آمادگی پاسخ به اتفاق را داشته باشیم.در ادامه انقلاب ایدئولوژیکی در مدیریت بحران در دنیا رخ داد و کم کردن اثرات و خسارات ناشی از حوادث مطرح شد یعنی اینکه چه کار شود تا خسارت ها چه با کارها پیشگیری، آمادگی و چه با کارها پاسخ و بازتوانی کمتر باشد.

این کارشناس مدیریت بحران در ادامه گفت: این رویکرد کم کردن میزان ریسک، مدت ها مطرح بود و از سال 1990 و به خصوص از سال 2005 رویکرد دیگری مطرح شد که مکمل بود و در این رویکرد صرفا کم کردن ریسک و خسارت ها کافی نیست. یعنی به عنوان مثال هنگامی که شهری داریم که درست یا نادرست توسعه پیدا کرده و در معرض زلزله و سیل است آیا می توان در این شرایط کم کردن مخاطره داشته باشیم و علل ایجاد کننده خسارات را کم کنیم یا خیر؟ که در نهایت در این زمینه رویکردی تحت عنوان تاب آوری مطرح شد.

وی ادامه داد: در تاب آوری به جای اینکه بر کم کردن خسارات توجه کنیم به این مسئله متمرکز می شویم که با وجود مخاطرات جامعه چطور می تواند به حیات خود ادامه دهد. جهت واضح تر شدن این مفهوم به یک مثال اشاره می کنم . “وقتی در بزرگراه هراز برف می آید می گویند ماشین ها حرکت نکنند آیا که احتمال ریزش و خسارت وجود دارد ولی در تاب آوری علی رغم وجود پرسشها تمهیداتی اندیشده می شود تا مسیر باز بماند و اختلالی در فعالیت سیستم ایجاد نشود”.

این استاد دانشگاه در ادامه توضیح خود راجع به تاب آوری گفت: توصیه ای که باید مد نظر قرار بگیرد این است که اگر جامعه ای آسیب دید با چه هزینه ای، اثربخشی و در چه مدتی باید جامعه را به حالت اول برگرداند. اینجا بحث بهره روی خود را پررنگ نشان می دهد. تمام این ها در کنار هم مفهوم تاب آوری را تشکیل می دهند. در واقع تاب آوری یعنی توانایی یک سیستم، فرد و یا مجموعه ای که با استفاده از پتانسیل داخلی خود و نه نگاه به پتانسیل بیرونی، با یک نگاه مثبت و با استفاده از وقت هایی که از میان تهدیدها به وجود می آید بتواند حرکت کند و خسارات را مدیریت کند و هر چه سریع تر و موثرتر به زندگی طبیعی بازگردد.

استاد تقی زاده در مورد اینکه اوضاع تاب آوری شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران چگونه است گفت: هنگامی که صحبت از تاب آوری در مجموعه پیچیده ای مانند یک شهر می کنیم به این معناست که یک شهر بتواند برابر حوادث مقاومت کند و در وقت حوادث هم فعالیت خود را ادامه دهد و سپس به صورت اثربخش و در وقت کوتاه و منطقی به حالت اول باز گردد؛ البته این پرسشها به عوامل معتددی بستگی دارد و دراین جا صرفا فیزیک شهر و خوب بودن ساختمان ها و معابر نیست. چه بسا ممکن است که معابر و ساختمان ها خوب باشند و صرف اینکه مردم آمادگی روانی نداشته باشند و آموزش کافی ندیده باشند نتوانیم جامعه را از این بحران بگذرانیم که مثال براق در این زمینه زلزله ای است که پایتخت کشور عزیزمان ایران را هم لرزاند و با وجود اینکه هیچ خسارتی هم نداشت؛ ولی صرفا به علت احساس وحشت و عدم آمادگی روانی دیدیم که کل سیستم مختل شد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه تاب آوری یک شهر به عوامل مختلفی بستگی دارد به این عوامل اشاره کرد و گفت: بحث های حاکمیتی و مدیریتی، ظرفیت های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی، فرهنگی و طبیعی از جمله این عوامل هستند. ضمن اینکه از بین تمام عوامل، 66 عامل مهم وجود دارد که هر کدام از آنها قابل بحث هستند.

30 درصد عوامل مربوط به تاب آوری به عوامل حاکمیتی و مدیریت شهر باز می گردد

به گفته این استاد دانشگاه، مطالعات نشان می دهد که مهمترین مسئله در ارتقاء تاب آوری یک شهر این است که شهر، نظام مدیریتی و حاکمیتی مناسب و مدعیان شایسته داشته باشد. اگر مدیران آگاهی داشته باشند قطعا در زمینه تامین و مصرف منابع و همچنین برنامه ریزی شهر موثر خواهند بود. درمجموع چیزی در حدود 30 درصد عوامل مربوط به تاب آوری به عوامل حاکمیتی و مدیریت شهر باز می گردد.

وی با اشاره به اهمیت عوامل اجتماعی جهت تاب آوری گفت: سرمایه اجتماعی و اعتمادی که بین مردم و مسئولان در شهر وجود دارد و حس تعلق شهروندان به شهر و امنیت اجتماعی بسیار مهم هست. آمادگی های روانی و اجتماعی ، بحث های فرهنگی، سواد و میزان آمادگی مردم و نوع دنیا بینی آنها و اینکه در حوزه پیشگیری چگونه فکر می کنند از مباحث تاثیر گذار هست. مواردی دیگری مانند زیرساخت ها( آب و برق و پل ها) تاثیر گذار هستند؛ ولی بر اساس مطالعاتی که در دنیا و کشور ما انجام شده است از آنجایی که تاب آوری رویکردی جامع است که همه چیز را با هم می بیند اگر بخواهیم به عوامل متفاوت وزن بدهیم جهت تاب آور بودن، عوامل مدیریتی و فرهنگی و اجتماعی خیلی مهم هستند.

استاد تقی زاده اضافه کرد: با شرایطی که پایتخت کشور عزیزمان ایران دارد و با در نظر گرفتن سناریوهای معروفی که وجود دارد پرسش این است که آیا دراین صورت واقعا فاجعه قرن رخ می دهد؟ و شهر “کن فیکون” می شود یا علی رغم خسارت های زیاد می تواند سرپا بماند؟ و این یک پرسش جدی است که وجود دارد.

قائم مقام شرکت پیشگیری و مدیریت بحران شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به نتیجه های پژوهش هایش گفت: در این زمینه کاری که انجام دادیم این بود که بر اساس 66 آیتم اوضاع شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را سنجیدیم که آیا واقعا پایتخت کشور عزیزمان ایران توان ایستادگی در سناریویی مانند زلزله 6.5-7 را دارد یا خیر؟ که مطالعات مانشان داد، اوضاع میانگین است.

وی ادامه داد: در سال های 85 و 95 به ترتیب تاب آوری پایتخت کشور عزیزمان ایران 46 و 57 درصد بود. بنابر این در طول این مدت تاب آوری پایتخت کشور عزیزمان ایران 11 درصد زیاد کردن داشت. با تحلیل این عددها سوالی که پیش می آید این است که آیا نسبت به گذشته اوضاع ما بهتر شده است است یا خیر؟ مدعی هستم که قطعا اوضاع بهتر شده است هست. در حال حاضر امکاناتی داریم که شاید در سال 85 نداشتیم. بازسازی هایی که انجام شده است و تحقیقات و آزمایشاتی که انجام گرفته است تاثیر گذار بوده و همچنین در سال 84 هیچ گونه از امکانات امروزی مثل شرکت مدیریت بحران و سوله های بحران وجود نداشت و تعداد پایگاه های آتش نشانی هم کمتر بود. بنابر این زیاد کردن 11 درصدی تاب آوری ناشی از توسعه عوامل متفاوت است.

استاد تقی زاده در پاسخ به این پرسش که آیا با در نظر گرفتن این نتیجه های می توان گفت که ما از نظر تاب آوری در حال حاضر اوضاع خوبی داریم؟ گفت: من می گویم خیر؛ لیکن تاب آوری ما میانگین هست. در واقع اینکه تصویر سیاهی از پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از یک اتفاق مثل زلزله مورد اشاره بدهیم و فکر کنیم که کل شهر با خاک یکسان می شود درست نیست و این شهر پتانسیل هایی دارد که می تواند ادامه بدهد؛ ولی با این حال میزان تاب آوری میانگین است و نمی توان گفت شرایط بسیار خوبی داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ضرورت توجه به بحث تاب آوری در مدیریت شهر حس شده است است؟ گفت: اگر توجه شده است بود شاید زیاد توسعه پیدا می کرد بحث ما این است که عنوان مدیریت بحران توجه خاص می خواهد و دلیلش هم این است که مدیرانی که به حوزه مدیریت بحران چه در زمینه پیشگیری و تاب آوری تمرکز می کنند شهر را به سمت توسعه پایدار می برند. یعنی بحث تاب آوری یک قدم به توسعه پایدار نزدیک است.

با یک عوض کردن ساختار می شود به زیاد کردن تاب آوری کمک کرد

به گفته قائم مقام شرکت پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، گاهی دم از توسعه پایدار می زنیم؛ ولی عملا توسعه پایدار اتفاق نمی افتد؛ ولی مدیرانی که بحث تاب آوری شهر را متوجه می شوند و جزو سیاست ها و اولویت هایشان قرار می گیرد قطعا به سمت توسعه پایدار حرکت می کنند. آنچه به عنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه انتظار دارم این است که این عنوان مورد توجه جدی مدیران قرار بگیرد و در حوزه مدیریت هم هنگامی که صحبت می کنیم پول نمی خواهد و تنها عوض کردن نظر نیاز دارد. به عنوان مثال در چند سال گذشته جهت مدیریت بحران در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ساختاری نداشتیم. شرکت مدیریت بحران شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به عنوان یک ظرفیت تشکیل شد و در حدود سال 94 جهت مناطق هم ساختارهای مدیریتی شکل گرفتند طبیعتا اگر این ساختارها تقویت شوند و توسعه پیدا کنند بدون اینکه منابعی به شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران اضافه شود و سرمایه گذاری مالی و تجهیزاتی خاصی انجام دهیم با یک عوض کردن ساختار می شود به زیاد کردن تاب آوری کمک کرد.

لزوم گزینش مدیران شهری آگاه و باتجربه در حوزه مدیریت بحران

وی افزود: با توجه به اینکه شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران هم عوض کردن کره یکی از آیتم های مهم جهت گزینش مدیران شهری بحث آگاهی و تجربه در حوزه مدیریت بحران است که می تواند خیلی کمک کند.

استاد تقی زاده گفت: آخرین مدل های مدیریت شهری به مدل توسعه پایدار و تاب آوری بر می گردد و ما تاجایی که می توانیم باید تلاش کنیم در این زمینه تولید ادبیات کنیم و تعامل داشته باشیم و مدیران ما متوجه اهمیت این عنوان شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه بااشاره به زلزله کرمانشاه و اتفاقات مربوط به امداد رسانی و بازسازی شهرها دراین اتفاق گفت: امروزه با پول و منابع و … کمتر می توان میزان خسارت ها را کم کردن داد و مهمتر از آن استفاده از منابع داخلی و ظرفیت های داخلی است و جهت اثبات این علت به عنوان مثال در همین زلزله کرمانشاه می توانست یک رویکرد وجود داشته باشد. اینکه کلیه نیروهای امدادی که به منطقه می روند به سیستمی که در آن منطقه وجود دارد بپیونند و کمک کنند تا این سیستم سریع تر خود را بازیابی کند. این مسئله به عنوان خودسازماندهی در تاب آوری مطرح است ولی متاسفانه چیزی که در آنجا مشاهده شد این بودکه سیستم داخلی کامل کنار گذاشته شد و باسیستمی که از خارج آمده بود منطقه مدیریت شد. در حالی که تاب آوری می گوید هرچه امدادو کمک است باید در اختیار سیستم موجود قرار بگیرد تا بتواند هر چه سریع تر خود را ساماندهی کند و این تفاوت تاب آوری و سیستم از بیرون است.

تاب‌آوری پایتخت کشور عزیزمان ایران میانگین است

واژه های کلیدی: ایران | مدیریت | مدیریت | استاد دانشگاه | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog